| Key Specs | |
|---|---|
| Release date | Nov 30, 2016 |
| Camera Details | |
| Camera Resolution | 13-megapixel |
| Camera flash | LED |
| Camera Features | Auto-focus |
| Image Formats | JPEG, BMP, GIF, PNG |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 px |
| SELFIE CAMERA | |
| Selfie Cam Resolution | 5-megapixel |
| Screen | |
| Display size | 5 inches |
| Display dots per inch | 296 DPI |
| Display Type | IPS |
| Display viewing angle | 178 |
| Multi-touch screen | ![]() |
| Display Resolution | 1280 x 720 px |
| Display's superficy | 10.68 square inches |
| Display's superficy (metric) | 271.27 square mm |
| Display total pixels | 921600 |
| Processing Power | |
| Operating System | Android 6.0.1 Marshmallow with MIUI 8 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 425 |
| CPU Cores | 4 |
| Processor Speed | 1.4GHz |
| RAM | 2GB |
| Graphic Processor (GPU) | Adreno 308 |
| Physical Features | |
| Weight (grams) | 131.5g |
| Thickness (metric) | 8.5 mm |
| Width (metric) | 70.4 mm |
| Height (metric) | 139.5 mm |
| Grams per cubic cm | 0.16 g/cu cm |
| Headset Jack | 3.5mm |
| Available colors |
|
| Connectivity | |
| Base technology | GSM (B2/3/5/8) |
| 3G Networks | CDMA2000/1X (BC0), TD-SCDMA (B34/39), WCDMA (B1/2/5/8) |
| 4G Networks | FDD-LTE (B1/B3/B7), TD-LTE (B38/B39/B40/B41) |
| SIM card type | Dual Standby (Micro SIM + Nano SIM/microSD card) |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth Technology | 4.1 |
| Mobile hotspot | ![]() |
| Storage Memory | |
| Memory | 16GB |
| Memory Expansion | TF card |
| Expansion Limit | Up to 128GB |
| Battery Life | |
| Battery Power | 3120mAh |
| mAh per gram | 24 mAh/g |
| mAh per mm thick | 367 mAh/mm of thickness |
| mAh per display square in. | 292mAh/sqrin. |
| Music / Multimedia | |
| Audio file formats | Mp3, aac, aac+, eaac+, amr, wb-amr, midi, ogg |
| General Specs | |
| Special features |
|
| Other features | |
| Sensors | Gyroscope, Infrared, Acceleration, Distance, Ambient light |
| Video Formats | H.263, H.264, Mpeg4 |
| Included software | Mitalk |
| Location services | A-GPS, BDS, GLONASS |
| Noise cancellation system | ![]() |
| Number of microphones | 2 |
Description:
The Redmi 4A is a mass-tier version of the semi-high-end Redmi 4 that loses the original model's fingerprint authentication and 4100mAh power cap (It comes with only 3120mAh of power this time), but brings back its 13-megapixel FHD-video rear camera and 16GB memory expandable by up to 128GB.
It sports a 5-inch 1280 x 720 IPS display and runs on a quad-core 1.4GHz Snapdragon 425 CPU coupled with a tolerable 2GB RAM. Also among its specs are a 5-megapixel front-facing camera, dual SIM card trays, and 4G LTE connectivity. It runs Android 6.0.1 Marshmallow overlaid with the MIUI 8 and dons a finish of either gold or rose gold.
Also known as Xiaomi 4A.
You Should Also Be Interested In These:
- Best Phones As Of April 2026 (12 Categories)
- Don't Buy The Wrong Phone! Celliminator Will Find Your Perfect Phone
* Spec accuracy is not guaranteed. Please do a confirmation of the key specs before making a final choice. Cell phone manufacturers sometimes omit certain functions, making it difficult for us to guess whether or not a specific cell phone has a specific function. If you see an error in this spec sheet, please let us know as soon as possible.
Full Menu